A napokban már említést tettünk a most éppen ingyenesen letölthető HDR FX Proról (v2.6), és ígértünk egy részletesebb leírást is. Nos, ígéret szép szó, jobb később, mint holnap egy túzok, tessék parancsolni!
Számtalan fotóalkalmazás létezik, közülük tényleg nagyon sok kifejezetten jó is. Ajánlani tehát valóban csak a teljesség igénye nélkül lehet. Reméljük, a cikk végére ti is jóváhagyjátok mostani választásunkat!
A nyitóképernyőn három opció fogad: szokás szerint dolgozhatunk "hozott" és "frissen készített" képekkel egyaránt, az i-betűre bökve pedig megnézhetjük a használati utasítást, egy kedvcsináló filmet, a Facebook-oldalukat (bár nálam ez az új Fb-kal nem igazán működik), megnézhetjük a többi terméküket az App Store-ban, osztályozhatjuk ezt, illetve üzenhetünk a fejlesztőknek.
Most menjünk végig egy példafotó segítségével a lépéseken!
Amint elkészítettük vagy kiválasztottuk a szerkeszteni kívánt fotót, felugrik a méretre vágó ablak. Ha akarjuk meghagyjuk az eredeti formát, ha akarjuk, megigazítjuk. Mivel szélvédőn keresztül készült a kép, a példánkban le kellett nyesni az autó elejét. Az eredeti 4:3-as képarány helyett 3:2-est választottam, hiszen a horizontnak jól áll a szélesség...
A méretre vágást követően analizálásba kezdenek a szorgos kis bitek, majd felajánlják az előre leprogramozott, nevüket városokról kapó filtereket, amik közül a képünk tulajdonságai alapján javaslatot tesznek néhány sablonra (csillag a jobb-felső sarkokban). Ezek közül sajnos muszáj egyet választanunk, hogy továbblépjünk, bökjünk a legszimpatikusabbra. Kapunk egy villámnézetet, ahol a képet balra/jobbra csúsztatva nagyban is megnézhetjük ezeket a filtereket. A felső ikonok balról jobbra haladva a következők: visszalépés, eredeti megtekintése, filter részleteinek véletlenszerű hangolása, küldés más alkalmazásoknak, mentés. Sokszor célszerű, de mindenképp érdekesebb belemenni a részletes szerkesztésbe, válasszuk ki az Edit gombot opciót.
A felső menüből csak a középső pont változott, ide a használati utasítás került. Alul hat kis ikon fogad. A HDR beállításoknál a élénk és árnyékos tartományokat világosíthatjuk vagy sötétíthetjük és mindezek átlátszóságát adhatjuk meg. A sorban a következő az égbolt filter: válasszunk stílust, és határozzuk meg, hol legyen az ég alja. Az alul található csúszkán a filter erőssége változtatható. A harmadik ikon a horizont alatti tartományra vonatkozik, ugyanígy működik minden: filter stílusa, magassága, erőssége.
Ez után a színgörbéket állíthatjuk a szokásos módon, a kis "recycle" logóval az itteni változtatások annullálhatóak. Az ötödik lépésben textúrát választhatunk (erre a példakép esetében nem került sor), a hatodikban képkeretet és vinyettát.
Ha mindennel elégedettek vagyunk, már menthetjük is.
A programban szinte minden magától értetődik, és egy-két bosszantó tulajdonságát leszámítva kifejezetten ígéretesnek találtuk. Próbáljátok ki, várjuk a véleményeteket!
Ami tetszik:
- logikus kezelőfelület
- alapfilterek széles választéka
- hasznos égbolt és földi effektek
- kellő mennyiségű finomítási lehetőség a filterekhez
- két külön állítható "horizont"
- formázható vinyetta
- gyors eredmény
Ami nem tetszik:
- nincs lehetőség elforgatásra
- nem tudunk visszalépni, mert elvesztünk mindent, ráadásul erre nem is figyelmeztet
- nincs lehetőség korábbi projektek szerkesztésére, változtatására
- amint elmentünk egy képet, ismét a nyitóoldalon találjuk magunkat, folytatni nem tudunk, csak újat kezdeni
- pusztán az eredeti fotó nem szerkeszthető részletesen, egy alapfiltert mindenképpen választanunk kell