Amikor először találkoztam vele, nem gondoltam, hogy a Dragon Dictation (v2.0.22) ilyen jól működik. Siriből és más korábbi tapasztalatokból kiindulva azt gondoltam, hogy ha angolul szuper is lesz a diktáló program, a magyar nyelvvel biztos meggyűlik majd a baja. Szerencsére nem lett igazam! Azóta a családom több tagja is használja nagy-nagy megelégedéssel, mindenki szeret tollba mondani a házisárkánynak.
Az alkalmazás kezelése nagyon egyszerű. A kezdőképernyőn három opció fogad minket, ezek közül csak a középső nagy piros gomb (felvétel) és a jobb-alsó sarokból elérhető beállítások aktív, a billentyűzet (baloldalon lent) még nem. Természetesen célszerű a beállításokkal kezdeni, ahol:
- engedélyezhetjük Facebook- és Twitter-profiljaink használatát;
- megadhatjuk az alapértelmezett nyelvet;
- kérhetjük a kontaktlistánkban található nevek felismerését;
- illetve elhallgatás esetén a diktálás automatikus befejezését.
Ha megvagyunk, jöhet a lényeg. Érintsük meg a piros felvétel gombot, és már mondhatjuk is a szöveget. Nagyon fontos, hogy a gondolatainkat ne menet közben kezdjük el megfogalmazni, addigra legyenek nagyjából összeszedve. Ne hadarjunk, artikuláltan, tagoltan beszéljünk. Ha írásjeleket is szeretnénk használni, azokat mondjuk ki: pont, kérdőjel, felkiáltójel, kettőspont, pont-pont-pont, zárójel, zárójel bezárva, idézőjel... Valamiért a vesszőt nekem sosem értelmezi, de ez lehet, hogy csak az én hibám.
Miután befejeztük a diktálást - akár automatikusan, akár manuálisan -, olvassuk vissza a szöveget. Most már arra is van lehetőségünk, hogy beleírjunk, ha esetleg valamit nem talált el az "asszisztensünk", csak bökjünk a billentyűzet ikonra. Enélkül csak szavak törlésére (esetenként felajánlott alternatívára cserélésre) nyílik lehetőségünk. Ha elégedettek vagyunk a szöveggel, a jobb-alsó menüt felnyitva SMS-be, e-mailbe, vágólapra ("ctrl+c"), Facebook- vagy Twitter-bejegyzésbe másolhatjuk azt.
Nos, ez minden, amit a Dragon Dictationről tudni, ha ti is kedvet kaptatok, ingyen letölthetitek.